Reisisell Juhan

Reisisell Juhan

Reisikirjadesse suhtus kadedusega. Inimene,kes suudab võõrast maast, kus viibid 10-12 päeva kirjutada 100 lehekülge  tundub fantastiline. Turistina on olnud ainult Rootsis ja Itaalias. DV Turist

Hektarite viisi maalide vaatamine  lööb peas kõik segi, tekib viha Pühade Sebastianide vastu. Aimee Beekmani „Plastmassist südamega madonnat“ kritiseerib

Millal I korda Saaremaal ja Hiiumaal?

Esimene pikem reis Jänedale ja Tartu haiglasse

II Venemaale: Tšerbakuli tööpataljoni 1941 detsembris Uuralites haiglas malaaria ja liigesepõletikuga, 1942 Tšeljabinski oblasti kolhoosis põllutööl,  suvel tagasi Tšerbakuli, kus asus eesti Diviis haigestus uuestinäärmetiisikus, 1943.aasta jaanuaris Jaroslavlis ja alguses Tutajevo puhkekodus Minni Nurme ja Aadu Hindiga, Jaroslavlis Semperi jutul, juunis Nižni Tagili sõjaväesanatooriumis, 1944 veebruaris Leningradis haiglas (operatsioon) ja RH kaastööline

1944 augustis I x Võrus

1947  Leevakul, kus oli raske kohalikest aru saada. Sõitis NH korrespondendina kaheks päevaks ja jäi kaheks kuuks.

1949 Võrus poeemi Stalinile kirjutamas 1949.aastal jäid Haavaoksaga Tamula ääres jalutades vihma kätte ja olid sunnitud üle saeveski plangu ronima, et varju saada. Katlamaja uksel oli silt võõrastele sisseminek keelatud ja Haavaoks tõrjuti sealt ahjuroobiga välja. Kui Juhan proovima läks, siis kutsust  ta ka Haavaoks peagi sisse

Pärast Kirjanike Liidu etteotsa saamist ja NSVLiidu Ülemnõukogu saadikuks saamist (Oli NSVL Ülemnõukogu 5. ja 6. koosseisu 1958-1962, 1962-1966), ENSV Ülemnõukogu 4. koosseisu (1955-59) pidevalt Moskvas

  1. Atlandile SRT 4244
  2. suvel Rootsis ja Norras

1957 -58 Antarktika + Aafrika, Austraalia, Egiptus,

1959.dets Vladivostokis laevale Vojeikov. 2 nädalat reidil, lõunapoolseim punkt Fidži saared

1960.aasta mai alguses? käis Ungaris
8.juunil sõitis Murmanski, et kapten Jantselevitšiga Teravmägedele sõita. Seal pidi olema nädal aega. Aurik „Vorovski“ Meelde jäid hülgekarjad jääväljadel ja polaarpäeva  valge vaikus.

1961.aasta juulis oli Juhan Aafrikas Mali vabariigis ja kiidab, et on palavusega ära harjunud

1961.aasta  20.septembrini oli Juhan koos Deboraga Brüsselis, kus ilmad olid vihmased

1962.aasta novembris on saadetud kaart Belgradist. Jugoslaavias sai Juhan ka ringi sõites maad näha.

1963.aasta mais olid Juhan ja Debora umbes 3 nädalat Gagras.

1963.aasta detsembris toimus Itaaliareis. Teel sinna oldi 19.detsembril paar päeva Prahas. Suul oli grupi juht ja pidi kuulama ära pretensioonikad Moskva daamid, kes nõudsid, et lennataks otsekohe kuigi ilmaolud ei lubanud. Prahast lennati Milaanosse: Surematu Cenacolo ees tõstis Smuul, higestatud pilk õhus, näpp püsti “niipea kui hotelli saame, avan kohe veinipudeli ja lõikan endale niisuguse kena pisikese lambatüki“. Edasi Veneetsiasse. Itaalias lauldakse sama palju kui igalpool maailmas ainult ilusamini ja loomulikumalt. Kaks lihunikuselli Rialto silla taga turul raiusid liha kere küljest ja laulsid kahehäälselt. Tõeline laul pidi meeste asi olema. Neide huvitas ainult tantsumuusika.Juhan :Selles lossis elas 17.sajandil Eesti konsul Torulondi“ Põhja Itaalias külmetasid kõvasti. Jõulupühade ajal olid Juhan ja Debora Roomas, kus Juhan laulis jõululaule, käisid S Maria del Fiore kirikus kesköisel missal.Enne seda kinos West Side storyt vaatamas, mis jätnud põrutava mulje. Roomas käisid ööklubis ja Debora arvas, et ei tea, mida arvaks sellisest Itaalia ööst Orissaare miilits.. Napolis ja Pompeis nägid ka Itaalia sinist taevast. Kaasavõetud Chianti pudel läks kotis katki. Tagasi sõitsid Pariisi ja muidugi Moskva kaudu. Kaart oli kirjutatud 27.detsembril aga 1.jaanuaril tahtsid juba Tallinnas olla.

1964.aastal sõitis pärast raamatu lõpetamist koos Deboraga Ukrainasse, kus oli esimest korda. 16.juunil oli plaanis ringsõit Eestis koos teiste kirjanikega ja jaanipäeval olid nad kutsutud Võrumaale esinema.

6.mail, Värskas esinedes oli ta imestanud  suure rahvahulga üle (see on nagu Orissaare laat. 6.mai oli setu jüripäev ja surnuaiapüha. Setu noorikutele öelnud ta „Te olete rikkad nagu Sigtuna vallutajad“)

Paul Haavaoksa isa pakkus külalisele parimat rooga: hüübitatud lutsu. Juhan öelnud “meil , Muhus, on luts sea ja reakala”. Lubas Koguvasse tulles anda prikaasi “Luts pidulauale!“ sooja.(P.Haavaoks KjaE 4/1973) Võrus elas võõrastemajas „Aleksandria“ – Su aeg püsib Su kõrval, ja sina ise ajas kui hoiad aja sabast kinni.

1965.aasta  17.veebruaril Krimmist Alupkast, kus Juhan oli sanatooriumis, mille tingimused olid nõukogude aja kohta väga head: omaette palat rõduga, kohvikann ja elektripliit.  25. veebruaril saadetud kaardil ütleb, et on olnud seal juba 10 päeva aga väga kevadine veel ei olnud kuigi oli päikseline ja Juhan lubas lahtise rõduaknaga magama hakata. Märtsi lõpus sõitis Debora Jaltasse, kus asus kirjanike maja.Paraku ei vedanud deboral ilmadega, sest 3 nädalat oli vilu ja viimasel nädalal sadas iga päev. Krimmis sõitsid nad siiski ka ringi ja Juhan jäi sinna 15.maini. Sel ajal suri Tõnise Mihkel, keda Juhan nimetab heaks naabriks.

1965 Septembri algul oldi juba Rumeenias, kus viibiti kolm nädalat. Just Ceasescu võimuletuleku alguses. Sõidust andis teada telegramm, mis saabus  siis kui oli käsil Muhus elumajale uue rookatuse peale panemine ja esikülje vooderdamine. Augusti lõpp oli kõlekülma ja vihmane nagu kõik viimased suved. Vändati „Kirju  Sõgedate külast“. Tormi tõttu praam ei sõitnud ja tuli päev otsa oodata. Mindi neljakesi Juhan Debora, Grigori Baklanov ja Rumeenia konsultant Dolgõševa DV. Välja õuest ja väravast. Bukarestis oli septembrikuumus, Päevarahad olid suured ,kuid kulusid toidu ja kohvi peale ära. Kui baklanov ära sõitis jäi Juhan NSVLiitu esindama. Jäine rmt ja Jaapani meri olid rumeenia keeles juba ilmunud. Debora ja Juhani suhted Rumeeniaga kujunevad Mamaia rannaliival äärmiselt soojaks. Käidi ka Murfatlari veinitööstuses ja viinamäel.

1966.aasta 13.mail on postitatud kaart Helsingist. Juhan oli seal Nõukogude KL delegatsiooni juht ja tema aeg möödus ametlikel kohtumistel kõnesid pidama. Deboral oli aega ka ringi vaadata ja ta jäi ka kauemaks Soome.

Juunis (alates 8?) oli Juhan 2 nädalat Ungaris nõupidamisel aga lootis Jaanipäevaks tagasi Eestisse jõuda

1966.aasta novembris on Juhan jälle Kiievis  kirjanike kongressil.

1967.aastal suvel kavatses Ungarisse sügisel Inglismaale sõita

1968.aasta jaanuaris ja veebruari alguses olid Deboraga Berliinis, kus lavastati Kihnu Jõnn, esietendus 1.veebr 1968 Elvast pärit Imbi Riemann, kes oli abielus ADN töötaja Klaus-Ulrichiga,kelle abi kasutas teater Kihnu Jõnni õppimisel. Sõid tüüpilises saksa õllekas Valge Hirv praevorste ja imetlesid iseteenindamisega toidu-ja tööstuskaupade kauplusi

1968.aasta märtsis oli Poolas sel ajal kui seal olid rahutused. Algul pidi sinna jääma kuuks ajaks aga kuna Poolas oli sel ajal rahutu aeg, (ja tingimused ei olnud need, „mis lubati“, siis tahtis ta sealt varem ära tulla aga kirjutab, et oli Warssavis nagu vang ja ei saanud sealt kuidagi tulema. Ta olnud seal täiesti üksi, ilma tõlgita.